Karmelski Škapular
Škapular je znak pripadnosti Mariji i zalog njene zaštite. Dakle, vanjski znak želje da se vlastiti život posveti služenju Kristu i Mariji. Škapular izriče posebnu povezanost karmelićana s Marijom, a obilježava ga viđenje sv. Šimuna Stocka i Dekret pape Pavla V., kojim Crkva jamči svojim autoritetom da se oni koji nose Škapular, sukladno odredbama, mogu nadati posebnoj Marijinoj pomoći za spasenje u zajedništvu s Bogom ili - kako se to ranije običavao reći - za "što brži izlazak iz čistilišta". Ovaj dekret je i danas važeći i vjernici koji nose Škapular ili Škapularsku medaljicu pripadaju velikoj i brojnoj Škapularskoj bratovštini, ali time nisu i članovi Svjetovnog reda.
Znakovi u kršćanskom životu
Isus je veliki dar i znak Ljubavi Očeve. On je ustanovio Crkvu kao znak i oruđe svoje Ljubavi. U životu kršćanina također postoje znakovi. To su znakovi koje je Isus upotrebljavao - kruh, vino, voda - da bi nas uputio u stvarnosti koje ne vidimo i koje ne možemo dodirnuti.
U sv. Misi i slavlju sakramenata (krštenje, potvrda, pomirenje, ženidba, svećenički red, bolesničko pomazanje) znakovi - voda, ulje, polaganje ruku, prsteni - izražavaju značenje sakramenta i uvode nas u odnos s Bogom koji je po njima prisutan.
Osim liturgijskih znakova, postoje u Crkvi i drugi znakovi, povezani s kakvim događajem, predajom ili osobom.
Jedan od tih znakova je Karmelski Škapular.
Škapular - marijanski znak
Jedan od znakova crkvene predaje već sedam stoljeća je Škapular Gospe Karmelske. Taj je znak odobren od Crkve i prihvaćen od Karmelićanskog reda kao vanjski pokazatelj ljubavi prema Mariji, sinovskog pouzdanja u nju i nasljedovanja njezinog života.
Riječ "škapular" označava komad platna koji su monasi stavljali preko redovničkog odijela kad bi obavljali fizičke poslove. S vremenom je poprimio simboličko značenje: nositi križ dan za danom kao učenici i nasljedovatelji Isusovi. U pojedinim redovničkim obiteljima, kao u Karmelu, škapular je postao znakom identiteta i načina života.
Škapular je označavao posebnu povezanost karmelićana i Marije, Gospodinove Majke. Izražavao je povjerenje u njezinu majčinsku zaštitu i želju da se nasljeduje njezin život u darivanju Kristu i ljudima. Tako je postao marijanski znak.
Karmelska (Škapularska) bratovština nije Svjetovni red
Karmelskoj bratovštini pripadaju svi vjernici koji su primili Škapular, a Svjetovni red bosonogih karmelićana je udruženje vjernika koji nastoje postići evanđeosku savršenost u svijetu, nadahnjujući i hraneći svoj kršćanski život duhovnošću i vodstvom Terezijanskog Karmela.
Svjetovni karmelićani i karmelićanke, vjerni primjeru i Gospodinovom pozivu na neprestanu molitvu, izabiru iznad svega biti u Božjoj prisutnosti neprestano vršeći Njegovu svetu volju.